Група учени от университета в Мъри, Кентъки, САЩ , установили, че хората, които искат едновременно много неща, особенно всякакъв вид съвременни уреди , обикновено са по-малко щастливи от тези, които се задоволяват с наличните такива, съобщава "Дейли Телеграф".Когато човек иска твърде много, води със себе си усещането, че желанията му никога няма да бъдат изпълнени. Резултатите са публикувани в списание «Happiness Studies».
Хората започват да харчат повече пари за коледни подаръци, като част от тях са за закупуването на технологични иновации. В този случай, радостта от получаването на такъв вид подарък не продължава прекалено дълго, защото човек бързо разбира, че покупката не е съвършенна и вече е излязла по-добра версия на същата.
По време на проучването са интервюирани 101 души, за отношението им към техническите иновации и други видове скъпи продукти, включително мобилни телефони, цифрови фотоапарати, MP3-плейъри, телевизори, игрови конзоли, лаптопи, коли, скъпи маркови дрехи и бижута.
Всеки доброволец бе попитан дали харесва това, което вече има, и дали иска по-нова версия на същото. В резултат на това, експертите са установили два вида хора: тези, които оценяват наличният продукт и тези, които отчаяно исках нещо ново.
Последните експертите са ги нарекли "материалисти" или „WantMores”, както се оказа, тяхната удовлетвореност от живота е значително по-ниска от тази на първата група.
Вярно е, че това не определя каква е причината, а само желание за нещо по-ново или липсата на качество на вече закупеното.
Между другото, само преди седмица, професор Ричард Easterlin от Университета на Южна Каролина, САЩ, публикува изследване, което доказа , че в дългосрочен план увеличаването на богатството не е свързано с повишаване на удовлетворението от живота.
Парадокса е, че благосъстоянието и щастието на хората са били свързани, така че увеличаването на богатството увеличава щастието, но това е до един момент и ако приходите продължават да се покачват тази зависимост изчезва. Защо ли – отговорете си сами.